مشخصات فنی

مفهوم گرید های مختلف زنجیر حمل بار

زنجیر حمل بار اغلب دارای 3 مشخصه مکانیکی در کنار مشخصات ابعادی می باشد. این سه مشخصه عبارتند از استاندارد تولید که تبیین کننده نسبت قطر به طول دانه ها و شکل دانه های زنجیر حمل بار است، گرید که بیانگر متریال فولادی یا استیل بکار رفته در تولید زنجیر حمل بار است و در نهایت نوع آبکاری که اغلب یا از نوع گالوانیزه سرد است و یا گالوانیزه گرم. اما مفهوم گرید زنجیر بار در واقع مبین میزان تحمل بار یا مقاومت کششی آن قبل از ورود به ناحیه پلاستیک و تغییر فرم دائمی می باشد. معمولا زنجیر حمل بار در 4 گرید G43, G80, G100 , G120 تولید میشود که با بالا رفتن اعداد کد مقاومت کششی زنجیر حمل بار نیز در قطر مشخص افزایش پیدا کرده و قابلیت ضربه خوری یا چکش خوری آن کاهش پیدا می کند. با بالا رفتن گرید زنجیر حمل بار قیمت خرید زنجیر حمل بار نیز به سبب مراحل دقیق تولید و دشواری بیشتری که دارد بالاتر می رود. زنجیر حمل بار گرید G43 در واقع از جنس مفتول آهن معمولی با درصد کربن ناچیز و بدون عملیات حرارتی تولید شده و تنسایلی بسیار پایین و حدود 400 مگاپاسکال دارد. این در حالی است که بالاترین گرید زنجیر حمل بار یعنی گرید G120 دارای تنسایلی معادل 1200 مگاپاسکال می باشد.

مقایسه زنجیر حمل بار استیل و فولادی

زنجیر حمل بار در رده ها و گرید های مختلفی از استیل و فولاد مورد استفاده قرار می گیرد. هر یک از گرید ها و متریال های زنجیر حمل بار استیل و فولادی دارای خواص مکانیکی متفاوتی بوده و انتخاب بین این گرید ها و متریال ها بر حسب نوع کاربری و شرایط کاری انتخاب می شود. بصورت کلی در مقایسه زنجیر حمل بار فولادی و استیل باید گفت زنجیر حمل بار فولادی دارای مقاومت کششی بالاتر و انتخاب مناسب تری برای کاربری های حمل بار می باشد و از این رو در اغلی کاربری های لیفتینگ و البته جرثقیل دستی زنجیری و پولیفت ها از زنجیر حمل بار فولادی استفاده می شود. از طرفی با توجه به ضعف گرید های مختلف فولادی در برابر رطوبت و زنگ زدگی اغلب با آبکاری سطحی با فلز زینک مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو در بسیاری از موارد در مناق مرطوب و با تماس با سیالات خورنده و گازها و محیط های اسیدی از زنجیر حمل بار استیل استفاده می شود. شایان ذکر است قیمت زنجیر حمل بار استیل با وجود پایین تر بودن تنسایل کششی از قیمت موارد فولادی در قطر برابر بالاتر می باشد.

مقایسه زنجیر بار با زنجیر لنگر

هر چند زنجیر حمل بار دارای استاندارد های تولید متفاوتی می باشد که اغلب بیانگر قطر مفتول بکار رفته در تولید حلقه ها و نسبت طول دانه به قطر مفتول بکار رفته می باشد اما از نظر شکل یک تفاوت بسیار کلی با زنجیر لنگر دارند. زنجیر لنگر در وسط هر دانه اتصال یک میله نگهدارنده داشته که از داخل رفتن دانه ها در یکدیگر جلوگیری می کند. از نطر طراحی استفاده از این میله نه تنها سبب سنگین تر شدن زنجیر لنگر نسبت به زنجیر بار در ول متر و در قطر برابر میشود و میزان انعطاف را نیز نسبت به زنجیر حمل بار کاهش میدهد چرا که در واقع یک درجه آزادی را از آن می گیرد بلکه از ورود لجن ها و درگیر شدن زنجیر با انواع مواد و چسبیدنی های موجود در آب دریاها جلوگیری به عمل می آورد.

TEL : 021-55414945 | 55787225
Fax : 021-55414946
Email: power_boksel [at] yahoo [dot] com
Web: www.powerboksel.ir

© Copy right 2024 | All ights Reserved | Power Boxel Corporation