زنجیر حمل بار

زنجیر حمل بارزنجیر حمل بار یکی از ادوات لیفتینگ پر کاربرد محسوب میشود که با استاندارد های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. زنجیر حمل بار در سایز های مختلف در صنایع جرثقیل سقفی، لیفتینگ بار بصورت اسلینگ زنجیری، صنایع معدنی و فولاد، صنایع کشتارگاهی برای آویز دام و ... مورد استقاده قرار می گیرد. شکل دانه های بکار رفته در زنجیر حمل بار که گاهی بصورت فورج گرم و گاهی فورج سرد تولید میشوند بر طبق استاندارد های مختلف می تواند دانه ریز یا دانه درشت باشد. بازرگانی پاور بکسل وارد کننده سایز های مختلف زنجیر حمل بار در ایران می باشد.

مشخصات فنی زنجیر حمل بار

زنجیر حمل بار در گرید های مختلف و با تنسایل مقاومتی مختلفی از گرید های پایین آهن تحت نام تجاری G43 تا زنجیر حمل بار فولادی در گرید های G80, G100 , G120 تولید و عرضه میشود. همچنین برای مناطی مرطوب ساحلی و در کاربری های کارگاهی صنعتی که با رطوبت و اسید های خورنده سر و کار دارند از زنجیر حمل بار در گرید های مختلف استیل بالاخص گرید 304 و 316 استفاده میشود. بالاترین تنسایل تولیدی زنجیر حمل بار مربوط به فولادی گرید G120 می باشد که تنسایلی نزدیک به 1140 مگاپاسکال دارد. زنجیر حمل بار گرید G43 تنها برای کاربری های عمومی مورد استفاده قرار گرفته و مصارف لیفتینگ ندارد. بیشترین گرید مورد استفاده زنجیر حمل بار گرید G80 فولاد می باشد که در لیفتینگ بالاخص در جرثقیل دستی و برقی کاربری انبوهی دارد.

انواع زنجیر حمل بار در پاور بکسل

زنجیر حمل بار آهنی گرید G43زنجیر حمل بار آهنی گرید G43

موجود
زنجیر حمل بار فولادی گرید G80زنجیر حمل بار فولادی گرید G80

موجود
زنجیر حمل بار G100زنجیر حمل بار G100

موجود
زنجیر حمل بار استیل گرید 304زنجیر حمل بار استیل گرید 304

موجود
زنجیر حمل بار استیل 316زنجیر حمل بار استیل 316

موجود

مفهوم گرید های مختلف زنجیر حمل بار

زنجیر حمل بار اغلب دارای 3 مشخصه مکانیکی در کنار مشخصات ابعادی می باشد. این سه مشخصه عبارتند از استاندارد تولید که تبیین کننده نسبت قطر به طول دانه ها و شکل دانه های زنجیر حمل بار است، گرید که بیانگر متریال فولادی یا استیل بکار رفته در تولید زنجیر حمل بار است و در نهایت نوع آبکاری که اغلب یا از نوع گالوانیزه سرد است و یا گالوانیزه گرم. اما مفهوم گرید زنجیر بار در واقع مبین میزان تحمل بار یا مقاومت کششی آن قبل از ورود به ناحیه پلاستیک و تغییر فرم دائمی می باشد. معمولا زنجیر حمل بار در 4 گرید G43, G80, G100 , G120 تولید میشود که با بالا رفتن اعداد کد مقاومت کششی زنجیر حمل بار نیز در قطر مشخص افزایش پیدا کرده و قابلیت ضربه خوری یا چکش خوری آن کاهش پیدا می کند. با بالا رفتن گرید زنجیر حمل بار قیمت خرید زنجیر حمل بار نیز به سبب مراحل دقیق تولید و دشواری بیشتری که دارد بالاتر می رود. زنجیر حمل بار گرید G43 در واقع از جنس مفتول آهن معمولی با درصد کربن ناچیز و بدون عملیات حرارتی تولید شده و تنسایلی بسیار پایین و حدود 400 مگاپاسکال دارد. این در حالی است که بالاترین گرید زنجیر حمل بار یعنی گرید G120 دارای تنسایلی معادل 1200 مگاپاسکال می باشد.

مقایسه زنجیر حمل بار استیل و فولادی

زنجیر حمل بار در رده ها و گرید های مختلفی از استیل و فولاد مورد استفاده قرار می گیرد. هر یک از گرید ها و متریال های زنجیر حمل بار استیل و فولادی دارای خواص مکانیکی متفاوتی بوده و انتخاب بین این گرید ها و متریال ها بر حسب نوع کاربری و شرایط کاری انتخاب می شود. بصورت کلی در مقایسه زنجیر حمل بار فولادی و استیل باید گفت زنجیر حمل بار فولادی دارای مقاومت کششی بالاتر و انتخاب مناسب تری برای کاربری های حمل بار می باشد و از این رو در اغلی کاربری های لیفتینگ و البته جرثقیل دستی زنجیری و پولیفت ها از زنجیر حمل بار فولادی استفاده می شود. از طرفی با توجه به ضعف گرید های مختلف فولادی در برابر رطوبت و زنگ زدگی اغلب با آبکاری سطحی با فلز زینک مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو در بسیاری از موارد در مناق مرطوب و با تماس با سیالات خورنده و گازها و محیط های اسیدی از زنجیر حمل بار استیل استفاده می شود. شایان ذکر است قیمت زنجیر حمل بار استیل با وجود پایین تر بودن تنسایل کششی از قیمت موارد فولادی در قطر برابر بالاتر می باشد.

مقایسه زنجیر بار با زنجیر لنگر

هر چند زنجیر حمل بار دارای استاندارد های تولید متفاوتی می باشد که اغلب بیانگر قطر مفتول بکار رفته در تولید حلقه ها و نسبت طول دانه به قطر مفتول بکار رفته می باشد اما از نظر شکل یک تفاوت بسیار کلی با زنجیر لنگر دارند. زنجیر لنگر در وسط هر دانه اتصال یک میله نگهدارنده داشته که از داخل رفتن دانه ها در یکدیگر جلوگیری می کند. از نطر طراحی استفاده از این میله نه تنها سبب سنگین تر شدن زنجیر لنگر نسبت به زنجیر بار در ول متر و در قطر برابر میشود و میزان انعطاف را نیز نسبت به زنجیر حمل بار کاهش میدهد چرا که در واقع یک درجه آزادی را از آن می گیرد بلکه از ورود لجن ها و درگیر شدن زنجیر با انواع مواد و چسبیدنی های موجود در آب دریاها جلوگیری به عمل می آورد.

TEL : 021-55414946 | 55787225
Fax : 02155787225
Email: info [at] powerboksel.ir
Web: www.powerboksel.ir

© Copy right 2020 | All ights Reserved | Power Boxel Corporation